Współpraca polsko-chińska w ostatnich tygodniach nabrała rozpędu i powoli wykracza poza fazę deklaracji. Najpierw Polskę odwiedził szef chińskiego parlamentu, następnie podpisano umowę o wzajemnej kooperacji w kwestii wykorzystania energii jądrowej, natomiast teraz Polskie Radio i Shanghai Media Group zawarły porozumienie w sprawie promocji polskich wykonawców na chińskich antenach radiowych.

Umowę w imieniu Polskiego Radia podpisał jego wiceprezes Mariusz Staniszewski, natomiast Shanghai Media Group reprezentował prezes jego rozgłośni radiowej, Sun Xiangtong. Na mocy porozumienia chińska rozgłośnia będzie promować na swoich falach polskich wykonawców, a na inaugurację współpracy w studiu radiowym wystąpiła popowa grupa MOA. Polska strona podkreśliła, że promocja polskiej kultury jest jednym z misyjnych obowiązków Polskiego Radia, natomiast na chiński rynek wchodzą obecnie wykonawcy z największych państw świata.

W połowie lipca zawarto inne porozumienie, które przewiduje wzajemną współpracę w kwestii pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Chiny obecnie eksploatują blisko 36 elektrowni jądrowych i budują kolejnych 20, zaś ich kolejnym celem jest stanie się jednym z największych państw eksportujących technologie pozwalające na produkcję energii atomowej. Chińczycy rozpoczęli zresztą aktywność w tym kierunku i mają pomóc w budowie reaktorów w Rumunii.

Kiedy w Pekinie rozmawiano o energii jądrowej, w Warszawie z wizytą przebywał szef chińskiego parlamentu. Zang Dejiang rozmawiał z premier Beatą Szydło o rozwoju strategicznej współpracy polsko-chińskiej oraz praktycznych mechanizmów realizacji już zawartych porozumień.

Na podstawie: wirtualnemedia.pl, wpolityce.pl, energetyka24.com.