Premier Beata Szydło uda się w maju do Chin, które organizują w Pekinie Szczyt Pas i Szlak. Jego głównym tematem mają być kwestie ekonomiczne związane z projektem Nowego Jedwabnego Szlaku, a na chwilę obecną udział w nim zapowiedzieli przedstawiciele 28 państw.

O pewnym udziale polskiej premier w tym wydarzeniu poinformowało Centrum Studiów Polska-Azja, które jest jedną z głównych organizacji zaangażowanych w budowę polsko-chińskich relacji, a jego założyciel Radosław Pyffel pełni funkcję wicedyrektora w Azjatyckim Banku Inwestycji Strukturalnych. Chińczycy traktują majowy szczyt w sprawach ekonomicznych związanych z Nowym Jedwabnym Szlakiem jako najważniejsze dyplomatyczne wydarzenie w roku, stąd chiński resort spraw zagranicznych ogłosił już wstępną liczbę jego uczestników.

Oprócz Polski znalazły się wśród nich m.in. Rosja, Turcja, Pakistan, Wielka Brytania, Węgry, Czechy, Hiszpania, Grecja, Serbia, Kazachstan czy inne państwa azjatyckie i afrykańskie. Rosja ma być reprezentowana zresztą przez prezydenta Władimira Putina, podczas gdy np. z Wielkiej Brytanii pojawić ma się jedynie minister finansów tego kraju, Philip Hammond. Na szczycie zabraknie za to przedstawicieli Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii i Kanady, a także państw azjatyckich mających napięte stosunki z Chinami, czyli Korei Południowej i Japonii.

Na podstawie: polska-azja.pl, chinytolubie.pl, channelnewsasia.com.