Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek w Pałacu Prezydenckim delegację American Jewish Committe, natomiast dzień wcześniej wysłał list z okazji otwarcia biura tej żydowskiej grupy lobbingowej w Warszawie. Duda wyraził w nim radość z powodu inauguracji działalności AJC w Polsce, a także przypomniał wsparcie tej organizacji dla polskiego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

W liście zamieszczonym na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można wyczytać, że Duda pozdrawia „przedstawicieli tej zasłużonej organizacji” i cieszy się z faktu, iż American Jewish Committe wybrał właśnie Warszawę jako miejsce „z którego aktywność AJC będzie promieniować na cały nasz region”. Polski prezydent dostrzegł również „głęboką symbolikę” w fakcie zbiegania się otwarcia warszawskiego biura żydowskiej grupy lobbingowej z rozmieszczeniem amerykańskich wojsk w Polsce.

Duda przypomina bowiem, że AJC w okresie po upadku komunizmu wspierała polskie starania o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), dlatego obecnie głowa państwa z „radością wita na polskiej ziemi zarówno żołnierzy armii amerykańskiej, jak i reprezentantów AJC”. Zdaniem byłego działacza Prawa i Sprawiedliwości doprowadzi to do dalszego wzmocnienia współpracy euroatlantyckiej, której Polska ma być gorącym orędownikiem.

Prezydent nie omieszkał podkreślić znaczenia uroczystości otwarcia biura w Muzeum Historii Żydów Polskich, które jego zdaniem jest „instytucją ogromnie istotną dla zachowania prawdy o wspólnej historii obu naszych narodów”. Duda stwierdził przy tym, że nawet niemiecki terror nazistowski z okresu II wojny światowej nie był w stanie zniszczyć „solidarności łączącej nasze narody”. Polski prezydent cieszy się więc z faktu „budowania wspólnej pomyślnej przyszłości” oraz wspólnego czczenia „polskich i żydowskich bohaterów”.

Dzień później przedstawiciele AJC gościli natomiast w Pałacu Prezydenckim. Warto przypomnieć, że AJC jest jedną z największych amerykańskich grup lobbingowych, której celem jest propagowanie pozytywnego wizerunku Izraela i konieczności jego euroatlantyckiego wsparcia. Ponadto AJC przyczyniło się do rozwoju tzw. „szkoły frankfurckiej”, która zbudowała podwaliny pod nowoczesny marksizm kulturowy.

Na podstawie: prezydent.pl.