Choć sztandarowy program rządu czyli „500+” przewiduje, że kwota 500 złotych wypłacana jest na każde drugie i kolejne dziecko, to z powodu luk w tym przedsięwzięciu korzystać mogą nieuczciwi przedsiębiorcy. Dzięki rozliczeniom poprzez ryczałt lub kartę podatkową mogą oni otrzymać pieniądze już na pierwszą pociechę.

Zgodnie z założeniami programu, 500 złotych mieli otrzymywać rodzice, którzy mają dwójkę lub większą liczbę niepełnoletnich dzieci. Otrzymywanie pieniędzy już na pierwsze dziecko miało być natomiast uzależnione od dochodu na osobę w rodzinie, który nie może wówczas przekraczać 800 złotych. System posiada jednak swoje luki, z których mogą skorzystać przede wszystkim nieuczciwi przedsiębiorcy, rozliczający się poprzez ryczałt lub kartę podatkową.

Rodzice prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się w PIT poprzez ryczałt wykazują jedynie swoje przychody, stąd wielkość ich dochodu jest określana na podstawie złożonego przez nich oświadczenia, którego gmina nie może jednak zweryfikować. Ogółem dzięki ryczałtowi oraz karcie podatkowej nienależne świadczenia wyłudzić może blisko 600 tys. osób.

Sprawę chce rozwiązać Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale jak mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wiceszef resortu, Bartosz Marczuk, Trybunał Konstytucyjny już raz zakwestionował uszczelnienie systemu.

Na podstawie: rp.pl, forsal.pl.