macedonia-imigrusyKilkuset imigrantów szturmowało wejście na teren Macedonii od strony greckiej. Przybysze spoza Europy starli się z policją pod macedońskim miastem Gewgelija, gdzie zniszczyli bramę na ogrodzeniu granicznym.

Macedonia ubiegłej nocy po jednodniowej przerwie przepuściła na swoje terytorium ok. 300 osób podających się za Irakijczyków i Syryjczyków, jednak po kilku godzinach po raz kolejny zamknęło przejście graniczne. Z tego powodu w okolicy greckiego miasta Idomenia znajduje się blisko 7 tys. osób, które poprzez Macedonię chcą przedostać się na północ w kierunku bogatszych państw Unii Europejskiej.

Koło południa kilkuset imigrantów zaczęło szturm bramy na przejściu granicznym pod miastem Gegelija, obrzucając policjantów kamieniami i niszcząc wspomnianą bramę zamontowaną w ogrodzeniu granicznym. Policjanci odpowiedzieli przede wszystkim granatami z gazem. Macedońskie władze poinformowały, iż w wyniku ataku imigrantów ranny został jeden funkcjonariusz.

W ubiegłym tygodniu Macedonia właściwie zamknęła swoje granice, budując płot chroniący ją przed zalewem imigrantów przepuszczanych pod granicę przez greckie służby. Na terytorium Grecji w oczekiwaniu na dalszą podróż przebywa więc obecnie kilkanaście tys. osób.

Na podstawie: macedoniaonline.eu, polskieradio.pl.