stop-refugeesSzwedzki premier Stefan Löfven przedstawił we wtorek zmiany, które jego gabinet postanowił wdrożyć w związku z napływem rekordowej liczby imigrantów. Zaostrzenie prawa ma ograniczyć napływ osób ubiegających się o uzyskanie azylu.

Lider szwedzkiej socjaldemokracji przedstawił kilka najważniejszych zmian, które zamierza wdrożyć jego gabinet. Chodzi przede wszystkim o nowelizację ustawy o cudzoziemcach, mającą pozwolić na oferowanie imigrantom jedynie czasowych pozwoleń na pobyt na terenie kraju, a także pomocy wynikającej z konwencji Unii Europejskiej i ONZ. Poza tym zaostrzone zostanie prawo dotyczące łączenia rodzin, nowe osoby ubiegające się o azyl będą mogły ubiegać się tylko o pobyt czasowy, oraz dodatkowo we wszystkich rodzajach transportu publicznego zostaną wprowadzone kontrole identyfikacyjne.

Löfven twierdzi, iż Szwecja nie jest w stanie poradzić sobie z większą liczbą osób ubiegających się o azyl, stąd konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zmian w prawie. Jak dotąd, dzięki wznowieniu kontroli granicznych, liczba uchodźców przybywających do tego kraju spadła w listopadzie o 30 proc. w stosunku do października.

Na podstawie: thelocal.se.