tudjmanPierwszy demokratycznie wybrany prezydent Chorwacji, Frano Tudjman, zostanie upamiętniony w Zagrzebiu. Burmistrz stolicy kraju zapowiedział, że zbuduje pomnik w miejscu w którym twórca chorwackiej niepodległości wygłosił przemówienie przed zwycięskimi wyborami.

Tudjman zmarł pod koniec 1999 r., lecz do dzisiaj nie doczekał się widocznego miejsca pamięci. Burmistrz Zagrzeba Milan Bandić zapowiedział, że w jego mieście za 1,3 mln euro powstanie pomnik upamiętniający postać pierwszego prezydenta niepodległej Chorwacji. Ma on stanąć na miejscu pamiętnego przemówienia, które poprzedziło zwycięstwo Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (Hrvatska demokratska zajednica, HDZ) w wyborach parlamentarnych w 1990 r.

Tydzień wcześniej minister transportu i infrastruktury Sinisa Hajdas Doncic z Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (ocijaldemokratska partija Hrvatske, SDP) zapowiedział, iż lotnisko w stolicy kraju będzie nosiło imię Tudjmana. Co ciekawe, HDZ za życia Tudjmana nigdy nie wygrało wyborów samorządowych w Zagrzebie, a także otrzymywało dużo niższe wyniki wyborcze niż osiągane w skali kraju.

Frano Tudjman jest uważany za ojca niepodległej Chorwacji, bowiem jego działalność doprowadziła do wojny z Serbią, zakończonej rozbiciem Jugosławii. Przez wielu był oskarżany o autorytarne metody sprawowania władzy poprzez swoje nacjonalistyczne poglądy. Po jego śmierci HDZ zrezygnowała z nacjonalizmu na rzecz chrześcijańskiej demokracji.

na podstawie: balkaninsight.com