macedonia-wyboryPo negocjacjach pomiędzy rządem i opozycją, które odbyły się przy udziale przedstawiciela Unii Europejskiej, w przyszłym roku w Macedonii odbędą się wybory parlamentarne. Prawica zapowiada, że zakończy nimi niszczenie państwa przez lewicę wspieraną z zewnątrz.

Rozmowy pomiędzy premierem Nikołą Gruewskim i liderem opozycji Zoranem Zaewem, odbyły się pod auspicjami unijnego komisarza ds. rozszerzenia Johannesa Hahna. Liderzy prawicowego VMRO-DPMNE i socjaldemokratycznej SDSM ustalili, że przedterminowe wybory odbędą się do kwietnia 2016 r., choć ostatni raz Macedończycy poszli do urn w zeszłym roku. Szczegółowe porozumienie ma zostać ustalone 10 czerwca, a kwestie sporne dotyczą tego, czy do kolejnej elekcji swój urząd będzie sprawował premier Gruewski.

Kryzys polityczny w Macedonii trwa od końca stycznia. Wówczas szef socjaldemokratów Zoran Zaew poinformował, że jest w posiadaniu taśm z nagraniami blisko 20 tys. osób związanych z ekipą rządzącą, które miał dostarczyć mu pracownik macedońskich służb specjalnych. Zaew został jednak zatrzymany za próbę przeprowadzenia zamachu stanu przy pomocy obcych służb.

Premier Macedonii zapowiada, że jego partia będzie dążyła do osiągnięcia przekonującego zwycięstwa, które pozwoli na zakończenie niszczenia kraju przez lewicową opozycję. Gruewski wyraził jednocześnie rozczarowanie z faktu, iż odkąd objął władzę w 2006 r., nie było mu dane wypełnić żadnej pełnej kadencji.

na podstawie: balkaninsight.com