biszku-ropeSąd w Budapeszcie nakazał ponowne rozpoczęcie procesu komunistycznego zbrodniarza, który rok temu został skazany na pięć i pół roku więzienia. Béla Biszku jest oskarżony o zbrodnie wojenne i inne przestępstwa przeciwko węgierskiemu społeczeństwu.

W maju ubiegłego roku Sąd Miejski w Budapeszcie uznał, że 94-letni Biszku jest winny zarzucanym mu czynom, a więc dokonania zbrodni wojennych i innych przestępstw przeciwko Węgrom, których dopuścił się po Powstaniu Węgierskim w 1956 r. Sąd Apelacyjny uznał jednak, że proces musi zacząć się od nowa, bowiem miano naruszyć niektóre procedury, ponieważ wraz z upływem lat coraz trudniej jest udowodnić niektóre z oskarżeń dotyczących części przestępstw.

Biszku został zatrzymany i stanął przed sądem po raz pierwszy w 2012 r., po długich staraniach nacjonalistycznego Jobbiku. Został oskarżony o to, że jako minister spraw wewnętrznych w latach 1957-1962 represjonował powstańców ’56 roku oraz wydał rozkaz strzelania do ludności w Salgótarján w grudniu 1956 r.

na podstawie: alfahir.hu