intlPo latach starań, Palestyna została państwem członkowskim Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Otwiera to Palestyńczykom drogę do pozwania Izraela za zbrodnie wojenne podczas ostatniej wojny w Strefie Gazy.

Przystąpienie do MTK jest dla Palestyny najważniejszym w ostatnich latach krokiem do prawnej walki z okupacyjnym reżimem izraelskim. Zarzuty skupią się na izraelskiej operacji „Ochronne Ostrze”, podczas której zabito ponad 2200 Palestyńczyków, w większości cywilów.

Pod pretekstem ataków rakietowych Hamasu, Izrael rozpoczął masowe bombardowania Gazy w połączeniu z inwazją wojsk lądowych. Skala zniszczeń i ofiar była ogromna. Po pięćdziesięciu dniach uzgodniono zawieszenie broni.

Rzecznik MTK, Fadi El Abdallach powiedział, że Palestyna zyska wszystkie prawa i obowiązki państwa członkowskiego. Przygotowania do dochodzenia przeciwko Izraelowi zostały już wszczęte ponieważ Palestyna złożyła deklarację akceptującą jurysdykcję MTK z mocą wsteczną. Teraz sprawdzane są uwarunkowania prawne do otwarcia dochodzenia.

Członkostwo w MTK jest kolejnym znaczącym krokiem Palestyny w kierunku walki o swoje prawa. Wcześniej kraj ten otrzymał status obserwatora ONZ, a coraz więcej państw, w tym także europejskich, uznaje Palestynę jako suwerenne państwo. Krwawa operacja Izraela z zeszłego roku przechyliła szalę sympatii na świecie na rzecz Palestyńczyków, pomimo tego, że nie dysponują oni tak potężnym lobby w wielu krajach jak Izraelczycy.

Nadal dokładnie nie wiadomo, kiedy złożony zostanie pozew o zbrodnie wojenne przeciwko Izraelowi. Rząd izraelski zapowiedział złożenie takiego samego wniosku przeciwko Hamasowi. Zeszłoroczna brutalna inwazja na Strefę Gazy nigdy nie została poddana niezależnemu śledztwu. Tymczasem nadal trwa rozszerzanie okupacji i przejmowanie siłą kolejnych palestyńskich ziem przez reżim izraelski. W celu nielegalnego osadnictwa żydowskiego zajmowano są kolejne tereny, prowadzone kolejne wyburzenia domów i wypędzenia Palestyńczyków.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny w oświadczeniu napisała, że członkostwo w MTK potwierdza niezachwiane poparcie dla pokoju, uniwersalnych wartości oraz determinację w obronie swoich ludzi oraz pociągnięcia do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych. OWP zaznaczyła również, że postanowiła kontynuować działalność zwracającą międzynarodową uwagę na niezbywalne prawa Palestyńczyków do samostanowienia oraz dekady kolonizacji, okupacji, masowych wysiedleń i masakr na terenach okupowanych przez Izrael.

Czy jednak są realne szanse, że rząd Benjamina Netanjahu i izraelskie wojsko (IDF) odpowie za zbrodnie przeciwko cywilom? Palestyńscy liderzy zarzucają Izraelowi niewywiązywanie się z postanowień i umów pomiędzy stronami konfliktu. W marcu strona palestyńska zerwała kontakty z Izraelem w sferze bezpieczeństwa, co ocenione zostało jako możliwy zalążek przyszłej eskalacji napięć.

W dochodzeniu będzie brana pod uwagę również aktywność Hamasu w trakcie trwania 50-dniowej wojny. Sprawdzone zostanie czy i strona palestyńska nie dopuśćiła się zbrodni. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, zapowiedział w obliczu palestyńskich pozwów, że nie dopuści, aby jakikolwiek żołnierz izraelski stanął przed międzynarodowym trybunałem. Lobby izraelskie na świecie rozpoczęło kampanię, w której oskarżyło MTK brak legitymizacji ich działań względem Izraela. MTK nie ma mocy aresztowania oskarżonych na terenie Izraela, jednak wyrok skazujący mógłby utrudnić izraelskim liderom zagraniczne podróże w obawie przez aresztowaniem. MTK, łącznie z Palestyną, liczy obecnie 120 państw członkowskich. Jednak Izrael nie jest członkiem Statutu Rzymskiego MTK, z obawy przed presją polityczną innych państw członkowskich.

Dołączenie Palestyny do grona państw Członkowskich MTK otwiera jej drogę do wniesienia pozwu nie tylko za wydarzenia w Gazie z 2014 roku ale także odnośnie nieustannego żydowskiego osadnictwa na terenach okupowanych, które jest niezgodne z prawem międzynarodowym i było wielokrotnie krytykowane przez społeczność międzynarodową, w tym ONZ.

na podstawie: rt.com