elbitPro-palestyńscy aktywiści okupowali we wtorek fabrykę firmy zbrojeniowej w południowo-wschodniej Anglii, uniemożliwiając jej poranne otworzenie. Protest dotyczył dostarczania sprzętu do Izraela i Afganistanu.

Aktywiści oskarżają firmę Instro Precision Ltd. z miasta Kent o zaopatrywanie izraelskiej armii, która zeszłego lata doprowadziła do masakry ludności cywilnej w Gazie. Protestujący weszli na dach budynku firmy i wywiesili m.in. transparent o treści „Stop zbrojeniu Izraela” oraz palestyńskie flagi.

Firma Intstro Precision podlega izraelskiej firmie zbrojeniowej Elbit Systems i produkuje m.in. precyzyjne kamery instalowane w izraelskich dronach bojowych. Drony wyposażone w sprzęt Instro Precision operują także na terenie Afganistanu. Według brytyjskiego think-tanku Kampania Przeciwko Handlowi Bronią (CAAT), izraelskie dorny wykorzystywane są do zabijania palestyńskich cywilów. Elektronika z angielskiej firmy wykorzystywana jest także na kontrowersyjnym, 700-kilometrowym murze oddzielającym Izrael od okupowanych terenów palestyńskich, który zagarnął do terytorium Izraela sporą część terytoriów Palestyny.

Ceny akcji firmy Elbit wzrosły znacząco po zeszłorocznej wojnie w Gazie, gdzie, według wyliczeń aktywistów, drony mogły przyczynić się do śmierci około 830 Palestyńczyków. Angielska grupa London Palestine Action powiedziała, że podczas wony w Gazie brytyjski rząd sprzedał Izraelowi bron wartą 500 milionów funtów. Aktywiści okupując fabrykę Instro Precision mówili, że brytyjski rząd pomaga reżimowi izraelskiemu w ucisku Palestyńczyków.

Wtorkowa akcja jest już drugim protestem przeciwko firmie Elbit i podległym jej spółkom na terenie Wielkiej Brytanii. Poprzednia akcja miała miejsce w październiku 2014 roku, gdy także fabrykę zamknięto na jeden dzień. Palestyńscy aktywiści z całego świata apelowali o embargo na dostawy broni dla reżimu izraelskiego oraz nie współpracowania z firmami takimi jak Elbit Systems.

Akcja w fabryce Instro Precision jest częścią kampanii Boycott-Divestment-Sanctions, mającą na celu bojkot towarów izraelskich wytwarzanych na terytoriach okupowanych, presję na rządy państw świata odnośnie zbrojenia reżimu izraelskiego i wymiany handlowej. Celem tych działań jest zapobieganie kolejnych masakr Palestyńczyków przez izraelskie wojsko.

Wielka Brytania jest jednym z największych eksporterów broni do Izraela. W ciągu sześciu miesięcy poprzedzających masakrę w Gazie dostarczyła ona reżimowi broń wartą siedem milionów funtów, w tym wyposażenie dronów.

na podstawie: presstv.ir, rt.com