mbala_mbalaFrancuski komik Dieudonne M’bala M’bala został skazany na 30 tysięcy euro grzywny lub 200 dni więzienia, za „pochwałę terroryzmu”. Sąd nie uznał bowiem argumentów, że artysta solidaryzując się z zamachem na sklep koszerny w Paryżu, nawiązywał do humoru prezentowanego przez tygodnik „Charlie Hebdo”.

Dieudonne znalazł się w areszcie w połowie stycznia i usłyszał zarzuty „pochwały terroryzmu”. Wszystko przez wpis na Facebook’u, który zamieścił po zamachach terrorystycznych na siedzibę tygodnika „Charlie Hebdo” oraz sklep żydowski w Paryżu. Komik nawiązując do promowanego wówczas hasła „Jestem Charlie” („Je suis Charlie”) napisał, że „Jest Charlie Coulibaly”, nawiązując tym samym do nazwiska jednego z zamachowców.

Satyryk przekonywał przed sądem, że potępia oba zamachy, a jego wpis miał związek z wykonywaną profesją. Powoływał się przy tym na pismo „Charlie Hebdo”, nie stroniące od żartów z ludzkich tragedii. Dieudonne twierdził też, iż chciał pójść na marsz republikański potępiający zamachy, jednak nie chciano zwolnić go z aresztu.

Satyryk będzie musiał zapłacić 30 tys. euro albo pójść do więzienia na 200 dni.

na podstawie: egaliteetreconciliation.fr