potrosW poniedziałek hiszpańska policja aresztowała byłego przywódcę organizacji baskijskich separatystów ETA (Euskadi ta Askatasuna, pol. Kraj Basków i Wolność). Był on odpowiedzialny za największy zamach w wykonaniu tej grupy w 1987 roku.

Aresztowanie nastąpiło zaledwie kilka tygodni po jego przedterminowym zwolnieniu z więzienia, które rozwścieczyło rodziny ofiar. Policjanci aresztowali Santiago Arrospide Sarasole, znanego jako Santi Potros, w mieście Lasatre na północy Kraju Basków. O sprawie poinformowało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Potros był aresztowany we Francji trzy miesiące po wybuchu samochodu-pułapki w jednym z supermarketów w Barcelonie w 1987 roku. W wyniku zamachu zginęło 21 osób. Został wydany w drodze ekstradycji w 2010 roku i skazany za atak w Barcelonie i inne zamachy przeprowadzone przez ETA.

Sędzia Fernando Andreu z hiszpańskiego Sądu Najwyższego nakazał jego ponowne aresztowanie zarzucając mu udział w innym zamachu w 1987 roku, w którym zginęła jedna osoba, oraz usiłowanie zabójstwa w roku poprzednim. Potros początkowo miał przebywać w więzieniu do 2030 roku, jednak na poczet kary zaliczono mu 13 lat spędzonych w więzieniu we Francji i został zwolniony 4 grudnia 2014 roku.

Jego zwolnieniem oburzone były rodziny ofiar, a nastąpiło ono na podstawie przepisów Unii Europejskiej mówiących o zaliczeniu na poczet odbytej kary okresu spędzonego w więzieniu w innych krajach wspólnoty. Aresztowanie Potrosa nastąpiło niedługo po manifestacji przeciwko aresztowaniu 16 innych członków ETA, w tym dwunastu prawników, w San Sebastian, która zgromadziła dziesięć tysięcy osób.

ETA ogłosiła definitywny koniec działalności zbrojnej w październiku 2011 roku, ale do tej pory nie została rozbrojona, a jej struktury całkowicie rozwiązane. Hiszpański rząd nie zamierza negocjować warunków rozbrojenia z ETA, a niechęć do rozmów poparta jest setkami aresztowań w ostatnich latach. Ostatni poważny zamach w wykonaniu ETA miał miejsce w lipcu 2009 roku na Majorce. W wyniku eksplozji samochodu-pułapki zginęło dwóch policjantów.

na podstawie: thelocal.es