W Stanach Zjednoczonych cały czas pogłębiają się nierówności społeczne i dochodowe. Obecnie grupa zaledwie pięćdziesięciu Amerykanów posiada majątek niemal równy aktywom należącym do połowy obywateli tego kraju. Co więcej, od początku bieżącego roku najbogatsi mieszkańcy USA wzbogacili się o blisko 339 miliardów dolarów.
Najnowsze dane przygotowane przez amerykańską Rezerwę Federalną dają wgląd w stan zamożności amerykańskiego społeczeństwa. Według oficjalnych statystyk widać pod tym względem spore zróżnicowanie ze względu na rasę, wiek i klasę społeczną. Przede wszystkim zwraca uwagę fakt, że 1 proc. najbogatszych Amerykanów dysponuje majątkiem wartym 34,2 biliona dolarów netto. W tym samym czasie najbiedniejszych 165 mln ludzi, czyli 50 proc. całej populacji Ameryki, posiada tylko 2,08 biliona dolarów.
Jeszcze bardziej skalę nierówności majątkowych pokazuje ranking „Indeks Miliarderów Bloomberga”. Zgodnie z jego wyliczeniami, wąska grupa 50 obywateli Stanów Zjednoczonych posiada majątek wart 2 biliony dolarów. Łatwo zauważyć, że w ich posiadaniu znajduje się niewiele mniej bogactwa niż w rekach blisko połowy amerykańskiego społeczeństwa.
Dodatkowo majątek najbogatszych rośnie cały czas podczas pandemii koronawirusa. Od początku roku jego wartość wzrosła bowiem o astronomiczną kwotę 339 mld dolarów. Utrata miejsc pracy w związku z epidemią uderza bowiem w najbiedniejszych, z kolei choćby specjaliści z wyższej klasy średniej mogą kontynuować swoją pracę w trybie zdalnym. Wartość ich kont rośnie zaś po wpompowaniu pieniędzy w gospodarkę przez Departament Skarbu USA i System Rezerwy Federalnej.
Pokolenie tzw. „millenialsów”, czyli osób urodzonych w latach 1981-1996, także nie korzysta z bogactwa swojego kraju. Stanowią one co prawda najliczniejszą siłę roboczą USA, bo jest ich blisko 72 mln, lecz kontrolują tylko 4,6 proc. całego amerykańskiego majątku. Na dodatek większość aktywów spośród „millenialsów” kontroluje tylko kilka osób. Współzałożyciele Facebook’a, Mark Zuckerberg i Dustin Moskovitz, wraz ze spadkobiercą Walmarta Lukasem Waltonem posiadają jednego dolara na każde 40 dolarów kontrolowane przez ich pokolenie.
Różnice majątkowe widoczne są także ze względu na rasę. Biali Amerykanie posiadają w sumie 83,9 proc. całego majątku swojego kraju. Z kolei murzyni zaledwie 4,1 proc., a na dodatek od trzydziestu lat stan ich aktywów w ogóle się nie zmienia. Zresztą spośród 25 najbogatszych mieszkańców Stanów Zjednoczonych tylko jedna osoba nie jest biała.
Na podstawie: forsal.pl, bloomberg.com.