Syria prosi Rosję o pomoc wojskową
Syryjski prezydent Baszar al-Assad zwrócił się oficjalnie z prośbą do Rosji o pomoc wojskową, która ma pomóc w pokonaniu terrorystów z Państwa Islamskiego. Wcześniej prezydent Władimir Putin otrzymał zgodę parlamentu na wysłanie wojsk do Syrii.
Kancelaria syryjskiego prezydenta poinformowała, że Al-Assad wysłał specjalny list do Putina, w którym prosi go o wysłanie rosyjskiego lotnictwa do Syrii, aby mogło ono pomóc w bombardowaniu stanowisk zajmowanych przez Państwo Islamskie. Informację o otrzymaniu tej prośby potwierdził Kreml.
Kilka godzin wcześniej Putin otrzymał zgodę (...) Czytaj dalej...
Włoska policja zlikwidowała obóz dla imigrantów
Włoscy policjanci zlikwidowali obóz wybudowany przez imigrantów w miejscowości Ventimiglia na granicy z Francją. Przybysze spoza Europy wcześniej dopuścili się brutalnego gwałtu, a także nie płacili za wodę i prąd.
Do interwencji funkcjonariuszy doszło w środę nad ranem w lesie sosnowym znajdującym się na granicy Włoch z Francją. Policjanci usunęli imigrantów z miejsca zajmowanego przez nich nielegalnie, gdzie nie płacili oni rachunków za prąd i wodę, a także dopuszczali się przestępstw na okolicznych mieszkańcach.
Już we wtorek śmieciarki wywiozły część (...) Czytaj dalej...
Niemieckie firmy zarabiają na napływie imigrantów
Napływ imigrantów do Europy stał się okazją do zwiększenia zarobków niemieckich firm. Jak pisze tygodnik „Der Spiegel”, w Niemczech powstał cały przemysł zajmujący się obsługą przybyszy spoza Unii Europejskiej.
Najwięcej na imigrantach zarabiają przedsiębiorcy działający w branżach hotelarskiej, produkującej przenośne toalety, namioty i łóżka polowe oraz firmy oferujące catering i usługi telekomunikacyjne. Wszystkie korzystają na szybkiej reakcji na potrzeby zgłaszane przez administrację rządową kanclerz Angeli Merkel.
Dziennikarze „Der Spiegel” podają przykład jednego z hoteli, który świecił pustkami i musiał obniżyć (...) Czytaj dalej...
Szwecja: Lewicowi ekstremiści kończą działalność
Szwedzka skrajnie lewicowa grupa Frontu Rewolucyjnego poinformowała, że postanowiła zakończyć swoją działalność. Anarchokomuniści twierdzą, iż dotychczasowa formuła organizacji wyczerpała swoje możliwości.
Front Rewolucyjny (Revolutionära Fronten) poinformował o swojej decyzji na portalu społecznościowym Facebook. Lewicowi ekstremiści napisali, iż istniejąca od 2001 r. organizacja została postawiona w stan likwidacji, ponieważ wyczerpała się jej obecna formuła. Jednocześnie działacze RF poinformowali, że nie zamierzają rezygnować z walki o socjalistyczne społeczeństwo.
Organizacja powstała w 2001 r. po szczycie Unii Europejskiej w Göteborgu. Celem RF było (...) Czytaj dalej...
Węgierski premier krytykuje „imperializm moralny” Niemiec
Premier Węgier Viktor Orban skrytykował postępowanie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, uznając jej politykę za „imperializm moralny”. Polityka Orbana została pochwalona podczas zjazdu bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej.
Węgierski premier zgodnie z ubiegłotygodniowymi zapowiedziami przybył na zjazd Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), który odwiedził w trakcie podróży do Brukseli na szczyt szefów rządów państw Unii Europejskiej. Orban powiedział, że Węgry w chwili obecnej chronią również południową granicę Bawarii. Lider centroprawicowego Fideszu chce poza tym, aby kwoty uchodźców stały się ogólnoświatowym problemem i skrytykował przy tym (...) Czytaj dalej...
Południowa Afryka świętowała Dzień Dziedzictwa
24 września Republika Południowej Afryki obchodziła Dzień Dziedzictwa (Heritage Day), podczas którego mieszkańcy tego kraju świętują dziedzictwo narodowe oraz promowane jest wielokulturowe społeczeństwo. Propaganda państwowa, bazująca na obaleniu rządów białych w tym kraju, opiera się na równości i multikulturalizmie. Jednak co do tego, czy na pewno jest co świętować, wątpliwości mają nie tylko komentatorzy ale przede wszystkim mniejszości zamieszkujące ten kraj.
Fundacja im. Frederika de Klerka, ostatniego białego prezydenta RPA w okazji Dnia Dziedzictwa wystosowała oświadczenie w którym czytamy, że (...) Czytaj dalej...
Niemiecki instytut przestrzega przed chorobami wśród ubiegających się o azyl
Instytut Roberta Kocha ostrzegł przed zagrożeniem rozprzestrzenienia się chorób, które do Niemiec przywożą ze sobą ubiegający się o azyl. W ostatnich tygodniach u niektórych z nich stwierdzono poważne i rzadkie choroby.
W swoim komunikacie instytucja ostrzegła personel medyczny, aby był on przygotowany na leczenie osób chorych na choroby „nietypowe dla Niemiec”. instytut Roberta Kocha wymienił wśród nich m.in. malarię, gorączka, tyfus, dur brzuszny, zapalenie opon mózgowych czy gruźlicę. Wielu z ubiegających się o azyl cierpi także na choroby pasożytnicze związane (...) Czytaj dalej...
Volkswagen oszukiwał w sprawie emisji spalin
Niemiecki koncern samochodowy Volkswagen przyznał się do oszustwa w sprawie jedenastu milionów samochodów, które emitują większą ilość spalin niż wykazują testy. Jest to możliwe dzięki systemowemu włączaniu ograniczenia zanieczyszczeń na czas kontroli.
Skandal związany z Volkswagenem wybuchł po tym, jak amerykańska federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA) poinformowała, że w blisko 480 tys. samochodów zainstalowano oprogramowanie, które na czas testów włącza ograniczenia w emisji spalin. W trakcie normalnej jazdy w samochodach o napędzie dieslowskim dochodzi jednak do większego zanieczyszczenia środowiska przy (...) Czytaj dalej...
Premier Słowacji nie zamierza respektować kwot uchodźców
Słowacki premier Robert Fico powiedział, że dopóki będzie sprawował rządy, jego kraj nie zaakceptuje kwot uchodźców zatwierdzonych podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Jest gotów w tej sprawie wejść w spór prawny z Brukselą.
Słowacja była jednym z czterech krajów obok Czech, Rumunii i Węgier, które głosowały przeciwko kwotom uchodźców proponowaną przez Komisję Europejską. Po ich zatwierdzeniu, premier Robert Fico powiedział, że jego kraj nie zamierza respektować zawartego porozumienia i nie przyjmie ponad 800 proponowanych jej uchodźców.
Fico (...) Czytaj dalej...
Orban o kryzysie liberalizmu w Europie
Węgierski premier Viktor Orbán spotkał się na początku września z grupą konserwatywnych intelektualistów. Podczas zgromadzenia mówił o kryzysie liberalizmu, który ma być szansą na odrodzenie myśli chrześcijańsko-narodowej.
Prorządowy tygodnik „Magyar Demokrata” poinformował, iż do spotkania szefa węgierskiego rządu z konserwatywnymi intelektualistami doszło 5 września w miejscowości Kötcse w pobliżu jeziora Balaton. Viktor Orbán poświęcił go przede wszystkim na krytykę liberalizmu dominującego we współczesnej Europie i związanego z nim kryzysu tożsamości kontynentu.
Lider Fideszu stwierdził, iż kryzys liberalnej tożsamości Europy związany (...) Czytaj dalej...
Polska przyjmie pięć tysięcy imigrantów
Wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski twierdzi, że do Polski trafi 5 tysięcy imigrantów. Ogółem na początek pomiędzy kraje Unii Europejskiej ma zostać rozdzielonych 120 tysięcy przybyszy z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Decyzję o podzieleniu liczny imigrantów, którzy w ostatnich miesiącach napłynęli do Europy podjęto we wtorek podczas szczytu ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej. Pomiędzy unijne kraje podzielona zostanie liczba 120 tys. osób, natomiast „w rezerwie” pozostanie kolejnych 54 tys. Przeciwko tej decyzji głosowały Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry, natomiast (...) Czytaj dalej...
W odpowiedzi na kryzys imigracyjny Czechy organizują wspólne manewry wojska i policji
Władze Republiki Czeskiej zapowiedziały, że pod koniec września odbędą się wspólne manewry wojska i policji. Mają one dać odpowiedź na pytanie, czy tamtejsze służby są gotowe na ochronę granic przed napływem imigrantów.
W manewrach ma wziąć udział 500 policjantów i 300 żołnierzy i mają się one odbyć na granicy z Austrią. Ich celem jest przetestowanie sprzętu wojskowego i sprawdzenie możliwości ochrony granicy w przypadku zawieszenia układu z Schengen. Służby mają też przetestować jak wygląda ich współpraca w praktyce.
W ciągu (...) Czytaj dalej...