Francuski prezydent Emmanuel Macron swoim czwartkowym wystąpieniem nie zadowolił uczestników ruchu „Żółtych kamizelek”, stąd już po raz dwudziesty czwarty zjawili się oni na ulicach tamtejszych miast. Ich zdaniem obietnice głowy państwa są tak naprawdę zmarnowaną szansą na podjęcie dialogu z demonstrantami, ponieważ nie przedstawił on żadnych konkretnych rozwiązań i wciąż chce faworyzować najbogatszych Francuzów.

W czwartek Macron podsumował trwającą ponad cztery miesiące „wielką debatę narodową”, podczas której miał wysłuchiwać się w głos francuskiego społeczeństwa. Co prawda przyznał on, że wiele postulatów ruchu „Żółtych kamizelek” było słusznych, lecz jednocześnie nie miał sobie nic do zarzucenia w kwestii wprowadzonych przez siebie reform, które w dużej mierze mają być zresztą wciąż kontynuowane.

Z tego powodu liderzy protestów wciąż nie rezygnują z ich organizacji, dlatego wczoraj wyszli oni na ulice francuskich miast już dwudziestą czwartą sobotę z rzędu, dodatkowo zapowiadając demonstracje w kolejnych majowych tygodniach. „Żółte kamizelki” uważają bowiem, że Macron przez blisko pięć miesięcy ich manifestacji niczego się nie nauczył i zmarnował szansę podjęcia z nimi dialogu.

Francuski prezydent według demonstrujących miał nie udzielić żadnych politycznych odpowiedzi na wysuwane przez nich postulaty, wciąż faworyzując bogatych i nie oferując nic pracownikom znajdującym się w coraz trudniejszej sytuacji. Według francuskiego resortu spraw wewnętrznych w kilku francuskich miastach na demonstracjach pojawiło się więc 23,5 tys. osób, natomiast według organizatorów było ich ponad 60 tys.

Kilka tysięcy osób uczestniczących w paryskiej manifestacji „Żółtych kamizelek” postanowiło tym razem zorganizować akcję „Marsz przez media”, stąd przeszli oni obok siedzib redakcji największych francuskich stacji telewizyjnych oraz agencji prasowych. Liderzy protestów podkreślają, że największe media zawsze będą przeciwko nim, natomiast wielu niezależnych dziennikarzy stało się w ostatnich tygodniach ofiarami policyjnej brutalności.

Na podstawie: france24.com, valeursactuelles.com, actu.orange.fr.