Polacy przyzwyczaili się już do zakazu handlu w niedzielę. Dla blisko 70 procent uczestników sondażu na ten temat, wspomniane ograniczenie nie jest utrudnieniem dla codziennego życia. Jednocześnie blisko połowa respondentów nie widzi potrzeby, aby zmieniać stosowną ustawę i przywrócić możliwość otwierania sklepów w niedzielę.

Badanie na ten temat przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Dla dokładnie 69,1 proc. respondentów zakaz handlu w niedzielę nie stanowi utrudnienia dla ich codziennego życia, natomiast przeciwnego zdania jest 25 proc. ankietowanych. Prawie połowa Polaków nie widzi z kolei żadnego powodu, aby powrócić do możliwości swobodnego kupowania w siódmy dzień tygodnia.

Wśród zwolenników zniesienia zakazu dominują mieszkańcy dużych metropolii, ponieważ za takim rozwiązaniem opowiada się 61,3 proc. Ponadto za przywróceniem handlu w siódmy dzień tygodnia są osoby z wyższym wykształceniem, bo jest ich 55,5 proc. Jeśli chodzi o podział majątkowy, za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę opowiadają się osoby najlepiej zarabiające oraz dysponujące dochodem miesięcznym pomiędzy 3000 a 4999 zł.

Samo badanie zostało zrealizowane przez IBRIS na zlecenie Santander Consumer Banku w listopadzie ubiegłego roku. Zastosowano w nich metodę telefonicznych i standaryzowanych rozmów, w których wzięło udział blisko tysiąc dorosłych Polaków.

Na podstawie: dorzeczy.pl.