Wólka Kosowska pod Warszawą jest znana w całej Polsce za sprawą centrum handlowego zdominowanego przez Azjatów. Nie od dzisiaj wiadomo, że funkcjonuje w nim wietnamska mafia zwalczana przez policję. Policyjne naloty niewiele jednak dają, bo według portalu Onet.pl nocą można tam kupić między innymi nielegalną broń i narkotyki.

Kilka lat temu w Wólce Kosowskiej można było napotkać setki azjatyckich handlarzy. Przybysze z Wietnamu, Chińskiej Republiki Ludowej i Turcji sprzedawali więc głównie podrobione ubrania znanych marek. Niskie ceny wynikały nie tylko z faktu, że produkty były nieoryginalne, lecz również z powodu unikania podatków czy wytwarzania ich choćby ze szkodliwych dla dzieci elementów.

W końcu sprawą zainteresowała się Krajowa Administracja Skarbowa. Zaczęła ona organizować naloty, które powodowały, że Azjaci musieli otwierać stoiska o różnych porach dnia, albo po prostu porzucali towar. Zwłaszcza, gdy dodatkowo przebywali nielegalnie na terytorium naszego kraju. Onet zauważa, że podobne akcje ograniczyły działalność centrum handlowego, dlatego z kilkuset stoisk pozostało już „tylko” kilkadziesiąt.

Grupy przestępcze nie zrezygnowały jednak z całego procederu. Obecnie zakładają one strony internetowe z podrobionymi towarami. W Wólce Kosowskiej istnieją więc punkty nadań przesyłek, a na etykietach wysłanych paczek nie widnieją dane nadawcy. Dzięki temu jest on wciąż jedynie pośrednikiem, stąd też trudno udowodnić mu, że w środku tak naprawdę znajdowały się podróbki.

Wielu Wietnamczyków na przestrzeni ostatnich lat usłyszało zarzuty prania brudnych pieniędzy. W wielu wypadkach z Polski wyprowadzono nawet do 9 mld złotych. To jednak niejedyne przestępstwa dokonywane w Wólce Kosowskiej. Jak informuje Onet, są to na ogół „przemyt, handel środkami odurzającymi, organizacja nielegalnego pobytu obcokrajowcom w naszym kraju, ale i handel ludźmi”.

Szara strefa pod Warszawą ma nadal bardzo dobrze funkcjonować, mimo kolejnych zatrzymań także ze strony Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wietnamska mafia dodatkowo często oszukuje siebie nawzajem, dlatego często dochodzi z tego powodu nawet do zabójstw i poważnych okaleczeń.

Na podstawie: onet.pl.