minaretLondyn: władze zablokowały budowę „megameczetu” na wschodzie Londynu, kończąc tym samym 16 lat zmagań zwolenników i przeciwników tego projektu – podaje Cristiantoday.

Szło o budowę meczetu o powierzchni 27tys. metrów kwadratowych, to dwa razy więcej niż słynna katedra  św. Pawła w Londynie. Megameczet miał powstać w sąsiedztwie stadionu olimpijskiego i mieścić 9300 wiernych. Projekt był wspierany przez quasireligijny ruch Tablighi Jamaat. Podczas gdy miejscowe władze przyglądały się i analizowały projekt, miejscowi muzułmanie stowarzyszyli się w „Sojuszu mieszkańców Newham” i organizowali pikiety, domagając się pozytywnego rozpatrzenia i budowy meczetu. Z drugiej strony dawali o sobie znać członkowie British National Party (BNP) i English Defense League (EDL).

Radykalne ugrupowanie islamskie Tablighi Jamaat, które już wcześniej przyczyniło się do powstania w tym miejscu tymczasowego meczetu na 2500 wiernych, nie uznaje zachodniego prawodawstwa, szerzy idee dżihadyzmu i nawołuje muzułmanów aby nie integrowali się z miejscowym społeczeństwem. W dwóch śledztwach dotyczących zamachów terrorystycznych w Londynie, udowodniono temu ugrupowaniu związki z zamachowcami.

na podstawie: sedmitza.ru