francja-studenciSondaż IFOP dla francuskiego dziennika „Le Figaro” wskazuje, że większość mieszkańców kraju chciałoby zakazu noszenia symboli religijnych na Uniwersytetach. Takie zdanie wyraziło 80% ankietowanych, domagających się zakazu chust i innych form zasłaniania twarzy na uczelniach i w szkołach.

To spadek o 9% w porównaniu do października 2012 roku. Był to jednak gorący czas opublikowania karykatur Mahometa w tygodniku satyrycznym „Charlie Hebdo”, gdy siedziby pisma musiały być chronione przez policję, w obawie przed zamachami terrorystycznymi.

W marcu 2013 roku ponad 84% osób odpowiedziało w sondażu IFOP, że popierają zakaz noszenia symboli religijnych w miejscach publicznych.

Temat zakazu obnoszenia się z symbolami religijnymi na uczelniach, powrócił w tym tygodniu. Lewicowy dziennik „Le Mond” ujawnił, że zajmująca się zachowaniem świeckiego charakteru państwa Wyższa Rada ds. Integracji, przygotowała raport zalecający zakaz obnoszenia się z religią na wyższych uczelniach. Socjalistyczny minister spraw wewnętrznych, Manuel Valls, powiedział mediom, że raport tej rządowej instytucji jest „rasistowski”.

na podstawie: lefigaro.fr

Zobacz również:
Francja: Rządowa agencja zaleca wprowadzenie zakazu noszenia symboli religijnych na uniwersytetach