fbMinister więziennictwa Wenezueli, María Iris Varela Rangel, zarekomendowała obywatelom kraju zaprzestanie korzystania z kont na Facebooku. Swój apel motywuje obawą o wyciek informacji do Stanów Zjednoczonych.

„Wenezuelczycy! Zamknijcie swoje konta na Facebooku, abyście nie stali się mimowolnymi informatorami USA! Zwróćcie uwagę na dzieło Snowdena” – cytuje panią minister agencja Interfax, powołując się na oświadczenie opublikowane przez nią na Twitterze. Jak wcześniej zapowiadano, Wenezuela zdecydowała się udzielić azylu eks-współpracownikowi amerykańskich służb specjalnych Edwardowi Snowdenowi, który upowszechnił informacje o elektronicznym szpiegostwie USA, głównie wobec obywateli państw europejskich.

Snowden, który 23 czerwca przybył z Hongkongu do Moskwy drogą lotniczą, z początkiem lotu ujawnił sekretną dyrektywę, według której służby specjalne USA mają otrzymać dostęp do wszystkich połączeń operatora Verizon. Ujawnił także dane ściśle tajnego programu PRISM, dającego FBI dostęp do danych z usług społecznościowych takich asów jak Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple.

na podstawie: n-idea.am, Washington Post