W ubiegły weekend (21-23 kwietnia) w Budapeszcie odbyła się konferencja Fortress Europe. Gospodarzem spotkania była organizacja Legio Hungaria.

Węgrzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania i zorganizowali wszystko na wysokim poziomie. Obecni byli członkowie i założyciele sojuszu europejskich nacjonalistów: Legio Hunagaria, Bułgarski Związek Narodowy, czescy Nacionaliste, czy Niemcy z Die Rechte, których organizacja przeformowała się w Die Heimat. Polacy byli również jednymi z założycieli Fortress Europe, jednak organizacja, która wtedy reprezentowała nasze środowisko obecnie już nie istnieje. Otrzymaliśmy, tym razem jako Autonomiczni Nacjonaliści, ponowne zaproszenie do włączenia się w szeregi sojuszu.

Fortress Europe ma na celu budowanie dobrych relacji między nacjonalistami z całej Europy, opartych na wzajemnym szacunku, wsparciu, wymianie doświadczeń i konstruktywnej dyskusji na dzielące nas zagadnienia. W obliczy obecnej, niełatwej dla nacjonalistów sytuacji, taka współpraca jest konieczna i daje nadzieję na przyszłość.

W szeregi Fortress Europe wstąpiły również inne nowe organizacje: Ruski Centr, zrzeszający rosyjskich nacjonalistów, którzy byli zmuszeni opuścić swoją ojczyznę i którzy otwarcie sprzeciwiają się wojnie na Ukrainie, szwajcarska National Action Fronttal, zrzeszająca szereg lokalnych grup nacjonalistów. Każdy z delegatów przygotował prezentację o historii swojego ruchu i bieżącej działalności. Był czas na długie dyskusje o wspólnych problemach, modelach działania czy specyfice ruchu w każdym z krajów.

Wszyscy delegaci zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym poległym w trakcie I wojny światowej żołnierzom, który znajduje się na okazałym Placu Bohaterów. Członkowie Legio Hungaria zorganizowali również całodniowe zwiedzanie Budapesztu i wspólny obiad, z tradycyjnymi dla kuchni węgierskiej daniami. Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się ponownie i nasza współpraca będzie owocna.

JH