orban-csuPremier Węgier Viktor Orban skrytykował postępowanie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, uznając jej politykę za „imperializm moralny”. Polityka Orbana została pochwalona podczas zjazdu bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej.

Węgierski premier zgodnie z ubiegłotygodniowymi zapowiedziami przybył na zjazd Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), który odwiedził w trakcie podróży do Brukseli na szczyt szefów rządów państw Unii Europejskiej. Orban powiedział, że Węgry w chwili obecnej chronią również południową granicę Bawarii. Lider centroprawicowego Fideszu chce poza tym, aby kwoty uchodźców stały się ogólnoświatowym problemem i skrytykował przy tym „imperializm moralny” niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Zaznaczył przy tym, iż Niemcy zrobią w kwestii uchodźców to co uważają za słuszne, lecz Węgry mają zamiar prowadzić własną politykę w tej sprawie.

Lider CSU i premier Bawarii Hans Seehofer bronił Orbana przed krytyką twierdząc, że potrzebuje on wsparcia w kwestii przywrócenia obowiązywania unijnego prawa. Bawarski polityk skrytykował politykę Merkel wobec uchodźców, choć jego partia na szczeblu centralnym współpracuje z ugrupowaniem niemieckiej kanclerz.

Na podstawie: welt.de, jungefreiheit.de.