orban-zydziWedług uchwały, wszyscy uczniowie węgierscy powinni przynajmniej raz w życiu odwiedzić Auschwitz bądź Centrum Pamięci Ofiar Holokaustu w Budapeszcie. Uchwała autorstwa socjaldemokratów spotkała się z aprobatą rządzącego Fideszu, przeciwny jej natomiast był Jobbik.

Odrzucony został projekt, wedle którego szkoły miały dostawać pełny zwrot kosztów wycieczek. Ostatecznie przyjęto, że część pieniędzy będzie pochodzić od państwa, część ze środków szkolnych.

Węgierscy posłowie okazali jednomyślność w głosowaniu nad podobnymi wizytami młodzieży w budapesztańskim Muzeum Terroru. W tym przypadku parlament zwrócił się do rządu o zapewnienie całkowitego zwrotu kosztów.

Jobbik wyszedł z propozycją, by uczniowie z Węgier odwiedzali komunistyczny obóz pracy przymusowej w Recsk na północy kraju, gdzie przetrzymywano i katowano niewygodnych dla komunistycznego totalitaryzmu ludzi.

Obowiązkowe wycieczki do Auschwitz to trend, który nabiera rozpędu w całej Europie. Niedawno podobną uchwałę przyjęto w Szkocji, o czym pisaliśmy tutaj.

na podstawie: politics.hu

Zobacz również:
Tresura w poczuciu winy