Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping powiedział, że przykład jego kraju obala mit, iż „modernizacja równa się westernizacji”. Państwo Środka w ten sposób daje więc przykład innym państwom rozwijającym się, aby obierały one własną drogę rozwoju gospodarczego. Według Xi dotychczasowa polityka władz doprowadziła do chińskiego odrodzenia narodowego.

Chiński przywódca wygłosił swoje pierwsze przemówienie od czasu wybrania go na trzecią kadencję przewodniczącego ChRL. Poświęcił je przede wszystkim potrzebie przyspieszenia reform i innowacji w gospodarce. Jego zdaniem tylko  w ten sposób Chiny mogą „nadal tworzyć czynniki wzrostu i wykorzystywać swoje mocne strony” oraz „w pełni ożywić kreatywność społeczną”.

Podczas sesji studyjnej Szkoły Partyjnej Komunistycznej Partii Chin Xi wyjaśniał założenia chińskiej drogi do modernizacji. Podkreślił, że Państwo Środka powinno obecnie skupić się nie tylko na osiągnięciu wyższego poziomu wydajności niż ten oferowany przez system kapitalistyczny, ale także musi „skutecznie utrzymywać wyższy poziom równości społecznej”.

Zdaniem Xi dotychczasowa chińska droga rozwoju gospodarczego jest „jedyną słuszną drogą w kierunku odrodzenia narodowego”. Poza tym stanowi przykład dla innych państw rozwijających się. Polityka obrana przez Chiny „przełamuje mit, że modernizacja równa się westernizacji” i w ten sposób pokazuje innym krajom nowe możliwości.

Dla chińskiego przywódcy ważne jest także doskonalenie systemu bezpieczeństwa narodowego, aby naród mógł bronić „niezależności, samowystarczalności i siły”. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy „pozostanie zaangażowany w rozwój w oparciu o swoje mocne strony i utrzyma kontrolę nad przyszłością swojego rozwoju oraz postępu”.

Na podstawie: scmp.com, global.chinadaily.com.cn.