Warszawa stała się miastem przyjmującym najwięcej uchodźców z Ukrainy, bo według najnowszych szacunków przybyło do niej 390 tysięcy osób. Między innymi z tego powodu jeden z radnych stolicy proponuje w rozmowie z portalem Warszawa.naszemiasto.pl, aby w całym mieście pojawiły się oznaczenia ulic w języku ukraińskim.

Władze samorządowe przekazały właśnie dane dotyczące wzrostu populacji Warszawy od początku rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Miała ona zwiększyć się więc o blisko 390 tys., a więc o 15 proc. Ogółem do stolicy przybyło około 390 tys. ukraińskich uchodźców, lecz kilkadziesiąt tys. z nich postanowiło przede wszystkim wyjechać do Europy Zachodniej.

W związku z dużą liczbą Ukraińców pojawiają się kolejne pomysły dotyczące ułatwienia im życia w Polsce. Radny Marek Szolc z Koalicji Obywatelskiej zaproponował w swojej interpelacji do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, aby w języku ukraińskim zostały oznakowane ulice, kluczowe punkty oraz komunikaty skierowane do mieszkańców.

Zdaniem Szolca do Warszawy trafiają między innymi osoby nie znające języka polskiego i angielskiego, a także nie potrafiące czytać w alfabecie łacińskim. Tym samym stworzenie komunikatów w ich języku ułatwiłoby im codzienne życie i komunikowanie się, bo obecne oznakowanie nie jest przystosowane do ich potrzeb.

Na podstawie: warszawa.naszemiasto.pl.