Lokalny producent z Wybrzeża Kości Słoniowej opracował specjalny smartfon przeznaczony dla miejscowych użytkowników. Został on specjalnie przystosowany dla osób nie potrafiących czytać i pisać, aby dzięki temu mogli oni jednak wysyłać wiadomości czy też korzystać z różnego rodzaju usług internetowych.

Kierowana przez iworyjskiego przedsiębiorcę Alaina Capo-Chichiego firma Cerco wypuściła niedawno do sprzedaży nowy rodzaj smatfona. Urządzenie skierowane jest głównie do miejscowych analfabetów, a obsługuje ono dokładnie 16 z blisko 60 języków używanych w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Capo-Chichi twierdzi, że w Afryce „czytanie i pisanie nie jest dostępne dla wszystkich”, co rodzi frustrację wśród niepiśmiennych użytkowników nowoczesnych technologii pokroju smartfonów, tabletów czy komputerów.

Właśnie z tego powodu postanowił on stworzyć smatfon, który rozpoznaje polecenia głosowe. Za jego pośrednictwem analfabeci, czyli blisko 40 proc. mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej, mogą wysyłać wiadomości i dokonywać płatności za pośrednictwem zakupionych przez siebie urządzeń.

Cerco nie zamierza jednak poprzestawać tylko na lokalnym rynku. Celem przedsiębiorstwa jest ekspansja do innych afrykańskich państw, aby w ten sposób zagospodarować rynek liczący blisko miliard ludzi.

Na podstawie: reuters.com, ilprimatonazionale.it.