Portal ePoznan.pl informuje, że w Poznaniu padł rekord jeśli chodzi o liczbę zameldowanych w mieście obcokrajowców. Na koniec czerwca miało być ich więc ponad 8,5 tysiąca. Ogółem szacuje się, że obecnie w stolicy województwa wielkopolskiego przebywa nawet do 100 tysięcy samych Ukraińców.

Z danych poznańskiego ratusza wynika, że jeszcze w 2003 roku w mieście zameldowanych było tylko 1300 obywateli innych państw. Sytuacja zmieniła się diametralnie po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Wówczas było ich 2,8 tys., cztery lata później 7,3 tys., z kolei w czerwcu tego roku już 8,5 tys.

Imigranci zamieszkujący na stałe stolicę Wielkopolski pochodzą z blisko 100 państw całego świata. Zdecydowaną większość z nich stanowią Ukraińcy, na drugim miejscu plasują się Białorusini, a na trzecim Rosjanie. Poza tym w czołówce zameldowanych cudzoziemców znajdują się także Niemcy, Hindusi i Włosi.

Jak podkreśla e.Poznan.pl powyższe dane nie obejmują oczywiście wszystkich imigrantów przebywających w Poznaniu. Tak naprawdę samych Ukraińców może mieszkać w nim blisko 100 tys., a od początku wojny miejskie władze wydały im blisko 32,5 tys. numerów PESEL.

Na podstawie: epoznan.pl.

Zobacz również: