vikernesVarg Vikernes, słynny norweski muzyk black metalowy, lider jednoosobowego projektu Burzum „powiązany z Andersem Behringiem Breivikiem” (jak określa to BBC)  został aresztowany we Francji. Vikernesowi zarzuca się planowanie zamachu terrorystycznego „na wielką skalę”. Francuskie MWS twierdzi, że Vikernes stanowi „potencjalne zagrożenie dla społeczeństwa”.

Aresztowanie Vikernesa miało miejsce po tym, jak jego żona zakupiła cztery strzelby. Na nic zdały się pozwolenia i jej członkostwo w klubie strzeleckim. Vikernesowie mieszkają w miejscowości Salon-La-Tour, w południowo-zachodniej Francji, wraz z trojgiem dzieci. Dom został przeszukany w poszukiwaniu broni palnej i materiałów wybuchowych.

„Powiązania” Vikernesa z Andersem Breivikiem ograniczają się prawdopodobnie do faktu otrzymania przez Vikernesa „manifestu” Breivika w przeszłości. Na swojej stronie internetowej, jednakże, Vikernes krytykował Breivika za morderstwa dokonane na niewinnych osobach.

Vikernes  ma za sobą wieloletnią „odsiadkę” za morderstwo innego norweskiego black metalowego muzyka, Øysteina Aarsetha. Wcześniej, w 1992 roku uczestniczył w licznych podpaleniach kościołów na terenie Norwegii. W więzieniu spędził 16 lat (1993-2009), zajmując się między innymi metapolityką, nordyckimi wierzeniami pogańskimi, nagrał również szereg materiałów, a także publikował.

Sednem ideologii Vikernesa jest powrót Europy „do korzeni”, które oznaczają pierwotne wierzenia ludów europejskich. Chrześcijaństwo Vikernes uważa za religię słabych, niszczącą kontynent. Przypina mu się, słusznie lub nie, łatki rasisty, antysemity etc.

Sama ideologia Vikernesa, jakkolwiek przetkana (miejscami) całkowicie słusznymi postulatami i refleksjami na temat naszego kontynentu, jako całość jest jednak mocno niestrawna dla przeciętnego Europejczyka, a szumne „powiązania” z Breivikiem z pewnością staną się jednym z powodów, dla których władze będą muzyka usiłowały wykluczyć ze społeczeństwa na dłużej. Z pewnością skorzystają również z okazji, aby kolejnego niefortunnego w swych słowach czy czynach „obrońcę Europy” przerobić na krwiożerczego prawicowca, nacjonalistę, oszołoma i antysemitę…

na podstawie: bbc.co.uk, masterful-magazine.com