Cały czas rośnie liczba przedsiębiorstw zakładanych w naszym kraju przez Ukraińców. W przeciągu ostatnich piętnastu lat ich liczba zwiększyła się blisko dziesięciokrotnie. Ukraińcy stanowią największą konkurencję dla polskich firm w branży transportu międzynarodowego, a do pracy w swoich biznesach ściągają innych obywateli swojego kraju.

Kwestię przedsiębiorstw zakładanych przez ukraińskich imigrantów poruszyła agencja Gremi Personal, zajmująca się ściąganiem obcokrajowców do Polski i lobbowaniem za szerszym otwarciem granic. Jej przedstawiciele twierdzą, że w przeciągu ostatnich 15 lat liczba firm stworzonych przez Ukraińców zwiększyła się piętnastokrotnie. Obywatele Ukrainy stanowią więc 25 proc. cudzoziemców prowadzących w Polsce swój biznes.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych także wskazuje na rosnącą liczbę przedsiębiorstw zakładanych przez ukraińskich imigrantów. W ubiegłym roku, w porównaniu do roku wcześniejszego, odnotowano w tym zakresie blisko 22 proc. wzrost. Tym samym Ukraińców przed rozpoczęciem własnej działalności nie powstrzymała nawet pandemia koronawirusa, wpływająca na spowolnienie polskiej gospodarki.

Najbardziej atrakcyjna dla ukraińskiego biznesu ma być branża transportu międzynarodowego. Coraz częściej firmy z tego sektora prowadzone są właśnie przez Ukraińców, którzy wcześniej byli kierowcami pracującymi dla polskich przedsiębiorców. Gremi Personal podaje zresztą przykład biznesu prowadzonego przez trójkę ukraińskich braci, ściągających do pracy swoich rodaków.

To nie jedyny sektor w jakim widoczna jest rosnąca aktywność biznesmenów z Ukrainy. Coraz częściej zajmują się oni szeroko pojętą branżą budowlaną, w tym również rozwijaniem działalności deweloperskiej. Ukraińcy tworzą również firmy kreatywne, których głównym celem jest oferowanie pomocy innym ukraińskim imigrantom.

Na podstawie: biznes.interia.pl.