Pod koniec sierpnia policjanci z drogówki w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim przeprowadzili masowe kontrole kierowców. Wśród sprawdzonych przez nich osób znalazło się kilku obywateli Ukrainy, według „Kroniki Tygodnia” uzasadniających łamanie polskich przepisów drogowych trwającą w ich kraju wojną.

Wydawany w Zamościu lokalny tygodnik informuje, że 26 sierpnia policjanci z hrubieszowskiej drogówki przeprowadzili łącznie 789 kontroli trzeźwości, którymi poddano kierowców poruszających się po drogach powiatu. Trzy dni później funkcjonariusze zajęli się natomiast problemem przekraczania prędkości na lokalnych trasach.

„Kronika Tygodnia” podaje bowiem, że w ostatnim czasie dużym problemem w obszarze przygranicznym stała się brawurowa jazda ukraińskich kierowców. Mają oni poruszać się szybkimi i drogimi autami, dlatego policjanci 29 sierpnia i 1 września zatrzymali łącznie pięciu Ukraińców przekraczających prędkość o dziesiątki kilometrów na godzinę.

Funkcjonariusze w rozmowie z pismem zauważają zmianę wśród polskich kierowców, którzy po zmianie taryfikatora kar rzadko łamią w ten sposób przepisy ruchu drogowego. Ukraińcy z kolei „przy zatrzymaniu twierdzą, że u nich trwa wojna i dlatego muszą szybko jeździć”, co skutkuje utratą przez nich praw jazdy.

Na podstawie: kronikatygodnia.pl.