kataloniaHiszpański Trybunał Konstytucyjny uznał, że uchwalona w połowie listopada deklaracja rozpoczęcia budowy niepodległej Katalonii, jest niezgodna zarówno z hiszpańską ustawą zasadniczą, jak i statutem katalońskiej autonomii.

Decyzja sędziów Trybunału Konstytucyjnego była jednomyślna, jak poinformował na konferencji prasowej hiszpański premier Mariano Rajoy. Organ ten uznał, że deklaracja parlamentu Katalonii z 9 listopada, dotycząca rozpoczęcia procedury tworzenia administracji niepodległego państwa, jest niezgodna z konstytucją Hiszpanii, ale także z ustawą o Autonomii Katalonii. W wyroku napisano także, iż żadne prawo nie może stać ponad zapisami konstytucyjnymi.

Kataloński parlament w swojej uchwale zapisał jednak, że proces odłączenia się regionu od Hiszpanii ma być kontynuowany, bez względu na opinie Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Katalonii Artur Mas, komentując orzeczenie instytucji, stwierdził że Trybunał nie może zastąpić politycznej woli Katalończyków, nawet jeśli kieruje się literą prawa.

Na podstawie: thelocal.es, elmundo.es.