Liderzy Talibanu zadecydowali o budowie nowego państwa w oparciu o niektóre rozwiązania wprowadzone przez poprzedni rząd. W ten sposób umożliwiona zostanie dalsza edukacja kobiet, w tym także kształcenie ich na poziomie szkolnictwa wyższego. Będą one musiały jednak spełnić szereg wymagań związanych z islamskim prawem szariatu.

Ostatnie dni przeczyły wcześniejszym zapewnieniom talibów, zapowiadających między innymi przestrzeganie praw kobiet. Przy postaci batów i kijów rozpędzano chociażby demonstracje organizowane przez środowiska kobiece, domagające się zachowania dotychczasowych swobód. Poza tym Taliban zlikwidował Ministerstwo Spraw Kobiet oraz zakazał im uprawiania sporu.

Teraz przedstawiciele nowych władz Afganistanu zdecydowali, że kraj nie cofnie się w pełni do czasów pierwszych rządów talibów. Kobiety będą więc mogły kontynuować edukację. Dotyczy to również studentek, które po obaleniu władzy Talibanu w 2001 roku mogły kształcić się na uniwersytetach i politechnikach.

Nie będzie to jednak możliwe bez spełnienia odpowiednich warunków. Przede wszystkim kobiety będą musiały przestrzegać prawa szariatu, a więc nosić hidżaby. Dodatkowo w szkołach wprowadzona zostanie segregacja płciowa, choć w razie potrzeby kobiety będą mogły być nauczane przez mężczyzn mających prawo do wykonywania zawodu nauczyciela.

Najprawdopodobniej zmieniony zostanie jednak plan nauczania w afgańskich szkołach. Talibowie w najbliższym czasie zamierzają dokonać przeglądu dotychczasowych założeń programowych. Tym niemniej mają one pozwalać afgańskim studentom na konkurowanie z ich odpowiednikami na całym świecie.

Na podstawie: reuters.com.