Rzecznik Talibanu Zabiullah Mujahid starał się pokazać w ubiegłym tygodniu swój ruch jako „unowocześniony” w porównaniu do pierwszego okresu jego rządów w Afganistanie. Teraz talibowie przypominają jednak o swoim radykalizmie, dlatego radzą kobietom, aby zostały w domu. Bojownicy ruchu mają bowiem nie być „przeszkoleni w szacunku do kobiet „.

Podczas swojej konferencji prasowej Mujahid wystąpił ze specjalnym przesłaniem do pracujących afgańskich kobiet. Doradził im więc pozostanie w najbliższym czasie w domach. Dodał, że takie rozwiązanie jest dobre dla ich własnego bezpieczeństwa, bo bojownicy Talibanu „nie są przeszkoleni w szacunku do kobiet”.

Rzecznik islamistycznej organizacji zapowiedział jednocześnie rozpoczęcie prac nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi afgańskich kobiet. Sugestia o ich pozostaniu w domach ma być bowiem tylko tymczasowa, dopóki nie zostaną wypracowane zasady niepozwalające chociażby na „lekceważące traktowanie” czy krzywdzenie przedstawicielek płci żeńskiej.

Mujahid zapewnił, że afgańskie kobiety ostatecznie będą mogły wrócić do pracy. Już w ubiegłym tygodniu zapewniał zresztą poszerzenie praw kobiet i młodych dziewczynek.

Zaniepokojenie sytuacją kobiet w Afganistanie wyraziła zaniepokojenie konsekwencjami zwycięstwa talibów właśnie dla kobiet, a także wezwała do przeprowadzenia śledztwa w sprawie łamania praw człowieka w tym kraju. Bank Światowy, powołując się na stosunek Talibanu do kobiet, postanowił wstrzymać wypłatę swoich funduszy dla Afganistanu.

Na podstawie: bbc.com, interia.pl.

Zobacz również: