Policyjne centrum przestępczości internetowej w Szwecji uważa, że powinno wprowadzić się nowe przepisy prawne, dzięki którym osoby korzystające z sieci internetowej przestaną być anonimowe. Tym samym szwedzcy użytkownicy Internetu musieliby posiadać cyfrowy identyfikator uprawniający do korzystania z sieci, aby móc korzystać dalej z forów dyskusyjnych oraz sklepów internetowych.

Björn Andersson, komisarz policji w narodowym centrum przestępczości internetowej, powiedział szwedzkiej telewizji państwowej, że obecnie największym problemem w walce z cyberprzestępczością jest anonimowość użytkowników sieci. Szwedzkie służby chciałyby więc, aby ułatwić karanie internetowych sposobów łamania prawa poprzez ustalenie „wstępnych warunków” uprawniających do korzystania z Internetu.

Każdy Szwed miałby więc posiadać cyfrowy identyfikator uprawniający do korzystania z sieci, który byłby certyfikowany przez państwo i uprawniałby do logowania się w Internecie. Potwierdzenie tożsamości użytkownika miałoby być przy tym wymagane zwłaszcza, kiedy chciałby on brać udział w internetowych dyskusjach lub w zakupach w sklepach funkcjonujących w ten sposób.

Szwedzka policja zauważa, że podobna certyfikacja dostępu prowadzona jest już przez sektor bankowy, lecz dostęp do tego systemu jest utrudniony z powodu konieczności podpisania umowy z konkretną filią banku. Dodatkowo przedstawiciele służb zauważają, iż Szwecja cały czas rozwija swój elektroniczny potencjał, dlatego coraz większa liczba usług państwowych realizowana jest za pośrednictwem sieci.

Na podstawie: svt.se, friatider.se.