szwedzcy-chadecySzefowa szwedzkiej partii Chrześcijańskich Demokratów poinformowała, że jej partia zmieniła stanowisko wobec kwestii adopcji dzieci przez pary homoseksualne, opowiadając się za takim rozwiązaniem. Decyzja Ebby Busch Thor jest jednak krytykowana przez część członków partii i jej młodzieżówkę.

Chrześcijańscy Demokraci (Kristdemokraterna, KD) w 2003 r. sprzeciwiali się legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci, opowiadając się za tradycyjnym modelem rodziny. W trakcie przywództwa Görana Hägglunda w latach 2004-2015 partia mocno zliberalizowała jednak swoje poglądy społeczne, a konserwatywne skrzydło partii wiązało nadzieję na zmianę tej tendencji podczas przywództwa Ebby Busch Thor. Szefowa KD zapowiedziała jednak ostatnio, że poprze projekt ustawy umożliwiającej adopcję dzieci przez pary homoseksualnej.

Przeciwna temu rozwiązaniu jest jednak spora część chadecji. Głównymi krytykami homolobby są szef KD w parlamencie Andreas Carlson oraz europoseł Lars Adaktusson. Za tradycyjnym modelem rodziny wyraźnie opowiedziała się także partyjna młodzieżówka czyli Chrześcijańsko-Demokratyczna Liga Młodzieży.

Na podstawie: sverigesradio.se, dn.se