Węgierski trener bramkarzy Zsolt Petry został zwolniony przez Herthę Berlin. Klub niemieckiej Bundesligi uznał, że jego wypowiedzi nie są zgodne z jego „wartościami”. Petry w rozmowie z mediami skrytykował imigrację i upadek moralny kontynentu europejskiego, a także udział swojego rodaka w kampanii na rzecz adopcji dzieci przez homoseksualistów.

Szkoleniowiec od sześciu lat był trenerem bramkarzy w zespole z niemieckiej stolicy, ostatnio pracując w sztabie swojego rodaka Pála Dárdaia. W poniedziałkowym wydaniu prawicowego węgierskiego dziennika „Magyar Nemzet” ukazał się wywiad z Petrym, w którym mówił on głównie o swojej pracy w Niemczech oraz o obecnej formie piłkarskiej reprezentacji Węgier.

Na koniec trener został zapytany o głośną sprawę bramkarza węgierskiej kadry, Pétera Gulácsiego. Golkiper RB Lipsk kilka tygodni temu wzbudził spore kontrowersje w swojej ojczyźnie, bo wziął udział w niemieckiej kampanii na rzecz adopcji dzieci przez homoseksualistów. Twierdził więc, że także pary tej samej płci mogą być dobrymi rodzicami.

Petry w rozmowie z „Magyar Nemzet” zarazem bronił i krytykował zawodnika. Jego zdaniem Gulácsi postąpił zgodnie ze swoimi przekonaniami, a każdy ma prawo do własnych poglądów. Z drugiej strony nie rozumiał do końca po co golkiper węgierskiej kadry wziął udział we wspomnianej akcji. Niepotrzebne ma być bowiem tworzenie sobie wrogów z powodu manifestacji politycznych.

Jednocześnie węgierski trener sam przyznał się do konserwatywnych poglądów. Stwierdził, że uważa imigrację do Europy za przykład upadku moralnego Europy. Petry zauważył, iż Europa jest kontynentem chrześcijańskim, natomiast liberałowie oskarżają o „rasizm” każdą osobę krytycznie nastawioną do napływu obcokrajowców z innego kręgu kulturowego.

Zarząd Herthy ogłosił po publikacji rozmowy, że postanowił zerwać kontrakt ze swoim dotychczasowym trenerem bramkarzy. Wypowiedzi Petry’ego miały być bowiem „niezgodne z wartościami klubu”.

Na podstawie: magyarnemzet.hu, dw.com.