assadPrezydent Syrii Baszar al-Assad podziękował Iranowi za jego wsparcie dla rządu i narodu, podczas całego konfliktu w tym kraju. Syryjski przywódca jednocześnie powiedział, że czeka na działania Stanów Zjednoczonych, które wyraziły chęć dialogu z władzami w Damaszku.

Al-Assad spotkał się w poniedziałek w Damaszku, z irańskim ministrem finansów i spraw gospodarczych, Alim Tayyeb-Nią. Syryjski prezydent podkreślił, że wsparcie Iranu bardzo pomogło jemu narodowi i władzy, podczas całego pięcioletniego konfliktu na terenie Syrii. Al-Assad pochwalił współpracę obu państw jako korzystną dla ich narodów, a także wezwał do przejrzystości działań, co miałoby zaowocować jeszcze lepszymi relacjami gospodarczymi.

Irański minister zapewnił, że Teheran uważa wsparcie Syrii za swój obowiązek. Damaszek opiera się bowiem inżynierii Izraela w regionie Bliskiego Wschodu, a jego zwycięstwo nad terroryzmem pozwoli na przywrócenie pokoju i stabilności w tym rejonie świata. Tayyeb-Nia spotkał się następnie ze swoim syryjskim odpowiednikiem. Podpisał z nim szereg umów, które pozwolą na udział irańskiego sektora prywatnego w odbudowie Syrii.

Prezydent Syrii skomentował też słowa amerykańskiego sekretarza stanu, Johna Kerry’ego, który opowiedział się za rozmowami z al-Assadem, w celu zakończenia konfliktu. Al-Assad powiedział mediom, że czeka aż USA przemienią słowa w czyny, bowiem wtedy będzie mógł odpowiedzieć na podobną propozycję.

na podstawie: presstv.ir