usa-bombsAmerykański pentagon pod naciskiem jednej z organizacji pozarządowych opublikował plany tego kraju na wypadek wybuchu wojny. Według nich, bomby atomowe miały spaść na Poznań, Warszawę i inne polskie miejscowości.

Wojsko Stanów Zjednoczonych ujawniło tajne dokumenty po interwencji akademickiej organizacji National Security Archive (NSA), czego efektem jest upublicznienie “Studium Wymagań Broni Nuklearnej Strategicznego Dowództwa Lotniczego na rok 1959”. Studium było planem Amerykanów w razie wybuchu III wojny światowej i obejmowało blisko 1,2 tys. celów, w jakie lotnictwo miało uderzyć w Chinach i państwach ówczesnego bloku wschodniego.

Na liście Pentagonu znajdowało się również siedemnaście celów na terenie Polski. Amerykanie chcieli zrzucić broń atomową na trzy cele w Poznaniu oraz piętnaście w Warszawie, w tym na infrastrukturę telewizyjną i węzły komunikacyjne. W przypadku Warszawy plany USA zakładały użycie broni atomowej masowego rażenia, aby mieć pewność, iż cele zostały kompletnie zniszczone.

Polska ucierpiałaby jednak także w wyniku zniszczenia innych celów, ponieważ skażenie radioaktywne dotarłoby do naszego kraju z terenów NRD, Czechosłowacji, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Na podstawie: rp.pl.