thorsteinarW wyniku „dziennikarskiego śledztwa” portali iDnes.cz oraz CeskaPozice.cz, czeska filia sieci telefonii komórkowej O2 spotkała się z oskarżeniami o „neonazizm” oraz „wspieranie neonazistów”. Wszystko to za sprawą nowej promocji, jaką sieć wprowadziła niedawno dla swoich klientów.

Sieć O2 wprowadziła przed kilkoma tygodniami rabaty na produkty wybranych marek, z których mogą skorzystać klienci posiadający telefony w tej sieci. Na liście wielu współpracujących z siecią firm, takich jak Baumax czy Tescom, O2 wypuściła również 20-procentowe rabaty zniżkowe na odzież marki Thor Steinar. To zainteresowało część czeskojęzycznych dziennikarzy, którzy uznają tę firmę odzieżową za „markę neonazistów”.

Thor Steinar to marka powstała w 2002 roku w Niemczech. Wzory poszczególnych części odzieży od początku nawiązywały do nordyckiej kultury i mitologii, przez co część działających na terenie Niemiec środowisk lewicowych „ochrzciło” ją mianem „neonazistowskiej firmy”. Inicjatorom wzmagających się kampanii przeciwko marce Thor Steinar nie udało się jednak wykazać poważniejszych powiązań firmy z „neonazizmem” – jedynymi dowodami mającymi świadczyć o tej tezie był fakt, iż jej twórca określa się mianem nacjonalisty i część wzorów prezentuje znaki runiczne, odwołujące się do nordyckiej mitologii.

Marka TS, głównie za sprawą wyrosłych wokół niej kontrowersji, zdobyła popularność wśród wielu odbiorców odzieży ulicznej, w tym nacjonalistów i kibiców. Popularność marki zaczęła spadać mniej więcej w 2009 roku, kiedy okazało się, że jej twórcy sprzedali swoje udziały inwestorom ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nowe kierownictwo firmy, składające się niemal wyłącznie z osób pochodzenia arabskiego, nie powstrzymało jednak „antyfaszystów” od kolejnych kampanii sprzeciwiających się tej marce, w dalszym ciągu określając ją mianem „neonazistowskiej”.

Po publikacjach na głównonurtowych portalach informacyjnych w Czechach, sieć O2 zapowiedziała wycofanie rabatu na odzież marki. „Thor Steinar na liście firm objętych naszą promocją to błąd, który wkradł się w wyniku nieznajomości historii tej marki. Jeszcze dzisiaj wycofamy ją z naszej promocji” – powiedział w poniedziałek rzecznik O2.

Firma Thor Steinar posiada legalne sklepy niemalże w całej Europie. W Czechach sklepy tej marki od kilku lat funkcjonują m.in. w Pradze i Pilznie. W 2004 roku czeskie służby przeprowadziły naloty na sporą część sklepów rozprowadzających odzież TS, jednak śledztwo mające wykazać jej powiązania z „neonazizmem” zostało umorzone po zaledwie dwóch miesiącach.

na podstawie: idnes.cz, ceskapozice.cz