Nowa minister Agnieszka Ścigaj szybko zabrała się do pracy związanej z „integracją społeczną” uchodźców z Ukrainy. Kilka dni po objęciu urzędu zapowiedziała skierowanie Ukraińców na wieś i do mniejszych miejscowości, natomiast teraz mówi o programie udostępniania im tanich mieszkań komunalnych na wynajem.

Ścigaj wraz ze swoim kołem poselskim „Polskie Sprawy” ma zapewnić Prawu i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy bezpieczną większość parlamentarną. Z tego powodu posłanka otrzymała stanowisko ministra bez teki. Ma tym samym zajmować się „integracją społeczną” ukraińskich uchodźców.

Swoje urzędowanie zaczęła od zapowiedzi przenoszenia Ukraińców na wieś i do mniejszych miejscowości. Właśnie tam miałaby czekać na nich praca, a także tanie mieszkania na wynajem. W ten sposób doszłoby do ich usamodzielnienia.

Teraz Ścigaj zaczęła mówić o konkretach. Rząd zamierza więc motywować lokalne samorządy, aby próbowały porozumieć się z właścicielami pustostanów. W każdej gminie ma ich być nawet kilkadziesiąt, dlatego mogliby w nich zamieszkać właśnie ukraińscy uchodźcy.

Mieszkania dla obcokrajowców byłyby dostępne przez przynajmniej 5-6 lat. Mniejsze miejscowości mają być bowiem wciąż otwarte na masową imigrację z Ukrainy.

Na podstawie; bankier.pl.

Zobacz również: