Byli politycy Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie Koalicji Obywatelskiej, pracują nad ustawą legalizującą jednopłciowe związki partnerskie. Paweł Poncyliusz i Paweł Kowal twierdzą, że ich projekt jest następstwem „rozmów z Polakami”, wśród których mają postępować „zmiany cywilizacyjne”. Kowal powołuje się ponadto na słowa papieża Franciszka o homoseksualistach.

Poncyliusz i Kowal od 2001 roku należeli do PiS-u. Odeszli z niego po przegranej kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na prezydenta w 2010 roku. Razem z grupą umiarkowanych polityków PiS utworzyli niecieszącą się szczególną popularnością partię Polska Jest Najważniejsza. Od dwóch lat obaj przedstawiciele „rozsądnej centroprawicy” są posłami KO.

Właśnie jako parlamentarzyści tego ugrupowania mają pracować nad ustawą o związkach partnerskich. Kowal w rozmowie z Polska Agencją Prasową zaznaczył, że projekt znajduje się na wstępnym etapie prac i najpierw zostanie przedstawiony klubowi parlamentarnemu największego opozycyjnego ugrupowania.

Poseł KO uzasadnia pracę nad legalizacją związków homoseksualnych „rozmowami z Polakami” oraz badaniami opinii publicznej. – Jak się czyta badania opinii publicznej i słucha ludzi, to ludzie rozumieją, że zmiany cywilizacyjne, długość życia powodują, że przyszedł czas na to, żeby uregulować na gruncie prawa cywilnego związków partnerskich, rozumianych jako relacje między ludźmi zaprzyjaźnionymi jednej płci, czy dwóch płci – stwierdził Kowal.

Dodatkowo powołuje się on na stanowisko papieża Franciszka, który wielokrotnie miał występować w obronie praw homoseksualistów. We wrześniu głowa Kościoła katolickiego miała stwierdzić, że co prawda małżeństwo jako sakrament nie może być zawarte pomiędzy osobami tej samej płci, ale taka możliwość powinna istnieć na podstawie prawa cywilnego.

Na podstawie: rmf24.pl.