Rosyjski parlament przegłosował ustawę zakładającą odbieranie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej osobom skazanym za przestępstwa związane z działalnością terrorystyczną, co uderzy przede wszystkim w osoby pochodzące z dawnych republik radzieckich, najbardziej podatnych chociażby na radykalny islam. Ponadto Duma Państwowa rozpatruje możliwość zaostrzenia kar za próby werbunku do organizacji terrorystycznych.

Propozycja zmian w prawie pozwalających na pozbawianie obywatelstwa za działalność terrorystyczną została zgłoszona w kwietniu, a w jej sprawie do porozumienia doszły wszystkie cztery ugrupowania reprezentowane w izbie niższej rosyjskiego parlamentu, które zareagowały wówczas na zamach przeprowadzony w metrze w Sankt Petersburgu. W wyniku wybuchu ładunku podłożonego przez obywateli Rosji urodzonych w Kirgistanie zginęło czternaście osób, zaś kilkadziesiąt pozostałych zostało rannych.

Parlamentarzyści postanowili, że osoby skazane za działalność terrorystyczną będą pozbawiane obywatelstwa Federacji Rosyjskiej, poprzez cofnięcie wcześniejszych decyzji o przyznaniu im paszportu, jeśli nie są obywatelami Rosji od urodzenia. Tym samym nowe prawo uderzy przede wszystkim w przybyszów z dawnych radzieckich republik, którzy najczęściej są osobami podejrzewanymi o przeprowadzenie zamachów terrorystycznych na terytorium Rosji i poza jej granicami, współpracę z organizacjami terrorystycznymi, czy też o nawoływanie do popełnienia podobnych czynów.

Jednocześnie Duma ma zająć się teraz kolejnymi obostrzeniami, tym razem dotyczącymi samej rekrutacji do organizacji terrorystycznych. Prokremlowska partia „Jedna Rosja” chce, aby osoby trudniące się tym procederem mogły usłyszeć wyroki od 15 do 20 lat więzienia, bowiem obecnie za podobne czyny trafiają one za kratki na okres od 5 do 10 lat, lub też są skazywane na konieczność zapłaty prawie pół miliona rubli.

Na podstawie: rt.com, kommersant.ru.