Rosyjskie władze zaprzeczyły medialnym doniesieniom dotyczącym możliwości podwyższenia podatków dla najbogatszych. W chwili obecnej w Rosji obowiązuje podatek liniowy w wysokości 13 procent, dlatego nałożenie wyższej daniny na tamtejszych miliarderów miałoby podreperować budżet kraju. Przeżywa on ogromne problemy zarówno z powodu koronawirusa, jak i gwałtownego spadku cen ropy na światowych rynkach.

O możliwości podwyższenia stawki podatkowej od osób fizycznych napisał jako pierwszy magazyn „Forbes”. Jego rosyjskie wydanie twierdzi, że eksperci ekonomiczni pracują nad różnymi rozwiązaniami dotyczącymi odbudowy rosyjskiej gospodarki. Jednym z nich miałoby być właśnie wprowadzenie progresywnej stawki podatkowej od największych majątków. W chwili obecnej zarówno miliarderzy, jak i zwykli Rosjanie płacą bowiem jednolitą stawkę PIT w wysokości 13 proc.

Rzecznik rosyjskiego premiera, Borys Biełakow, zaprzeczył jednak, aby gabinet Michaiła Miszustina pracował w tym momencie nad takim rozwiązaniem. Nieco inaczej sprawę przedstawia natomiast Kreml. Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Władimira Putina, mówi o decyzjach, które jeszcze nie zapadły, ale nie wyklucza także wprowadzenia nowej stawki podatkowej od najwyższych dochodów. Ta sprawa ma być więc dyskutowana na poziomie eksperckim, tak jak informował właśnie „Forbes”.

Według wyliczeń rosyjskich mediów, podwyższenie danin dla najbogatszych Rosjan mogłoby przynieść budżetowi państwa blisko 60 mld rubli dochodu. Dzięki takim środkom możliwa byłaby walka z ubóstwem, a także podjęcie innych działań na rzecz walki z kryzysem gospodarczym. Część parlamentarzystów twierdzi z kolei, że podatek liniowy jest niesprawiedliwy i zaprzecza zasadom sprawiedliwości społecznej.

Kryzys związany z pandemią koronawirusa potęguje poważne problemy rosyjskiej gospodarki, od dłuższego czasu znajdującej się w recesji. Sytuację pogarsza fakt, że jeszcze przed pandemią nastąpiło tąpnięcie na rynku naftowym, dlatego też z powodu działań Arabii Saudyjskiej na całym świecie doszło do znaczącego spadku cen paliw.

Na podstawie: ria.ru, forbes.ru.