narodowe-rogozno-solidarnosc3 września w 33. rocznicę porozumień sierpniowych, po raz ósmy pod pomnikiem Wolnej i Niepodległej Polski gromadzą się członkowie NSZZ Solidarność, narodowcy oraz kibole z Rogoźna i Wągrowca, młodzież szkolna, a także jedna osoba reprezentująca radę miejską. Pod pomnikiem wygłoszone zostało krótkie przemówienie, którego treść prezentujemy poniżej.  Złożono również kwiaty.

Treść przemówienia:

Porozumienia sierpniowe były wynikiem wieloletniej ciężkiej pracy u podstaw, jaką wykonała Solidarność. Związek rozrastał się w szybkim tempie, żądania i postulaty stawały się coraz bardziej wyraziste, co zwiastowało pierwsze pęknięcia na komunistycznym betonie.

Niestety, dziś coraz częściej obserwujemy sytuację analogiczną do wydarzeń poprzedzających sierpniowy sukces. Znów nasze społeczeństwo staje się coraz biedniejsze, znów odbierane nam są prawa.

Jak długo już obserwujemy sytuację, kiedy to młodzież świeżo po studiach nie ma pracy, ileż to razy są zmuszeni szukać kawałka chleba na obczyźnie? Ilu jeszcze niewolników wyprodukuje ten rząd?  Ten tragiczny stan trwa już od dawna, a nie zwiastuje to nam niczego dobrego.

Narodowe Rogoźno

rogozno-s1

rogozno-s2

rogozno-s3