Policjanci usłyszeli w ubiegłym roku dokładnie 1652 zarzutów dotyczących popełnienia przestępstwa. To radykalny wzrost w stosunku do lat poprzednich, gdy rocznie przedstawiano ich niewiele ponad 600. Najczęściej funkcjonariusze łamią prawo poprzez dopuszczanie się korupcji oraz niszczenie mienia i fałszowanie dokumentów.

Raport Biura Spraw Wewnętrznych Policji za ubiegły rok przeanalizowali dziennikarze „Rzeczpospolitej”. Gazeta pisze więc o odnotowaniu 1652 zarzutów, które usłyszało łącznie 318 mundurowych. W przypadku obu statystyk nastąpił znaczny wzrost – w ubiegłych latach odnotowywano około 600 przestępstw, z kolei rok temu popełniło ich 48 funkcjonariuszy mniej.

Spośród zarzutów najczęściej przewijają się przestępstwa „przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządowych”, bo w takich sprawach łącznie postawiono 953 zarzuty. Pod wspomnianym pojęciem należy rozumieć głównie korupcję, płatną protekcję i nadużycie uprawnień w celu uzyskania określonych korzyści.

Na dalszych miejscach znalazły się niszczenie mienia, zachowania przeciwko wiarygodności dokumentów czy nadużycia na drogach. W tym ostatnim przypadku liczba stawianych zarzutów spadła w porównaniu do lat poprzednich.

Na podstawie: rp.pl, infosecurity24.pl.