Nie można odmówić Konfederacji wprowadzenia do publicznej debaty kilku ważnych tematów, na czele ze sprawą żydowskich roszczeń wobec Polski. W sferze ekonomicznej domaga się ona jednak zradykalizowania patologii III Rzeczpospolitej, stąd po skądinąd znienawidzonej przez prawice Klaudii Jachirze, pozytywnie na temat jej liberalnego programu wypowiedział się prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jeden z najbardziej liberalnych polskich samorządowców bierze udział w prawyborach Platformy Obywatelskiej, mających na celu wyłonienie kandydata tej partii w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jaśkowiak z tej okazji postanowił skrytykować obecną politykę PO, która jego zdaniem podobnie jak reszta sceny politycznej „licytuje się na świadczenia socjalne”, podczas gdy on sam jest „znacznie bardziej liberalny” i dodatkowo jest przedsiębiorcą.

Właśnie z tych ostatnich powodów samorządowiec uważa, że najlepiej rozumie potrzeby polskich przedsiębiorców i chce ich bronić jako polityk. Jaśkowiak dodał, iż  „w obronie przedsiębiorców teraz już tylko wypowiada się Konfederacja”, podczas gdy sama Platforma odchodzi od tego elektoratu.

Dużo wcześniej pozytywnie na temat programu gospodarczego Konfederacji wypowiedziała się z kolei wspomniana Jachira. Posłanka wyspecjalizowana w obrażaniu uczyć narodowych stwierdziła w połowie listopada, że koalicja konserwatywnych liberałów i narodowców może starać się wprowadzać „fajne, wolnorynkowe rzeczy”, co znacząco dzieli ich od rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. Jachira skrytykowała w tym kontekście skupianie się przez Konfederację na „obronie narodowej chrześcijańskiej kultury”.

Przed dwoma laty pozytywnie na temat ówczesnej YouTube’rki wypowiedział się zresztą Janusz Korwin-Mikke. Jeden z liderów Konfederacji pochwalił jej krytykę PiS-u, w której nazywała ona partię Jarosława Kaczyńskiego „największymi lewakami w Polsce”. Korwin-Mikke dodał wówczas, że „to co Ona pisze jest absolutnie racjonalne”.

Na podstawie: dorzeczy.pl, youtube.com, facebook.com, wolnosc24.pl.