erdoganTurecki premier Recep Tayyip Erdoğan powiedział w czwartek, że kobiety w kraju powinny mieć co najmniej trójkę dzieci. Wezwał je do głosowania na jego Partię Sprawiedliwości i Postępu (Adalet ve Kalkınma Partisi), która ma zapewnić przyszłość dla ich dzieci.

Jednocześnie premier Turcji opowiedział się przeciwko kontroli urodzeń, prawu do aborcji oraz cesarskim cięciom, potwierdzając tym samym ukierunkowanie jego rządu na zasady umiarkowanego islamu. Lider AKP dodał, że nie rozumie czemu jego wystąpienia w takich sprawach są krytykowane, gdy jednocześnie nic podobnego nie spotyka prezydenta Rosji Władimira Putina, również walczącego z kłopotami demograficznymi swojego kraju.

Przemówienie Erdoğana zostało przyjęte z entuzjazmem przez członków AKP, jednak może ono powiększyć napięcie między umiarkowanymi i konserwatywnymi tureckimi kobietami. Eksperci zwracają uwagę, że turecki premier od dziesięciu lat konsekwentnie realizuje plan zwiększenia roli islamu w swoim kraju. Proces ten nabrał szczególnego przyspieszenia po 2011 roku: władze Turcji wprowadziły ograniczenia w sprzedaży alkoholu, ocenzurowały internet oraz zakazały stewardessom używania szminek.

na podstawie: blouinnews.com, todayszaman.com.