newgmosenatPremier Rosji, Dmitrij Miedwiediew, zapowiedział, że Rosja nie będzie importowała żywności ani nasion GMO. Rosyjski rząd zdecydowanie opowiedział się przeciwko genetycznie zmodyfikowanej żywności, zakładając, że w kraju jest ona niepotrzebna. Miedwiediew stwierdził, że Rosja ma „wystarczającą przestrzeń i sposobność aby produkować żywność organiczną” i nie będzie już wspierała produkcji GMO. Stwierdził również, że „jeśli Amerykanie chcą jeść żywność GMO to niech jedzą. My nie potrzebujemy tego robić”.

Rosyjski minister rolnictwa, Nikolaj Fiodorow, zgodził się z opinią swojego szefa stwierdzając, że Rosja powinna pozostać wolna od genetycznie modyfikowanych produktów, aby nie zatruwać swoich obywateli. Wstrzymanie importu GMO, za sprawą decyzji rosyjskiego parlamentu, to konsekwencja inicjatywy z końca lutego. Skutkiem zakazu będzie między innymi rygorystyczna kontrola importu płodów rolnych. Rosyjskie przepisy dotyczące GMO tym samym zaostrzą się jeszcze bardziej. Dla przykładu, już do tej pory każdy produkt, w którym zawartość GMO przekraczała tak mały odsetek jak 0,9% musiał być jasno oznaczony na opakowaniu.

Być może jednak Rosja, w której funkcjonuje również centralny rejestr genetycznie modyfikowanych roślin, pozostawia sobie jednak furtkę do powrotu do GMO. Komitet ds. Rolnictwa, funkcjonujący przy Dumie, sugeruje aby zabronić GMO tylko do momentu, kiedy uda się ustalić faktyczne efekty wykorzystania GMO – mowa o wpływie na zdrowie człowieka oraz środowisko. Irmina Ermakowa, wiceprezydent Narodowego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Genetycznego sugeruje z kolei, kierując się radami prominentnych naukowców, aby dać GMO moratorium na przynajmniej 10 kolejnych lat.

Ermakowa stwierdziła m.in. „Dopóki GMO będą zabronione, możemy planować eksperymenty, testy, może nawet wypracuje się nowe metody badań. Dowiedziono, że nie tylko w Rosji, ale i w wielu innych krajach na świecie, GMO są niebezpieczne. Metody pozyskiwania GMO nie są idealne, zatem na tym etapie, wszystkie GMO są niebezpieczne. Konsumpcja i użycie GMO uzyskanych w ten sposób może wieść do guzów, raka oraz otyłości u zwierząt. Biotechnologie oczywiście powinny być rozwijane, ale GMO trzeba powstrzymać. Musimy powstrzymać ich rozprzestrzenianie”.

na podstawie: www.naturalnews.com