Z danych opublikowanych przez Państwową Inspekcję Pracy wynika, że co czwarty pracodawca nie rekompensuje nadgodzin przepracowanych w wymiarze dobowym, a co trzeci z tytułu przekroczenia normy tygodniowej. W ciągu pięciu lat liczba firm niepłacących za nadgodziny wzrosła trzykrotnie.

Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała dane za pierwsze półroczne 2016 r. Wynika z nich, że w blisko 28,9 proc. przedsiębiorstw nie wypłaca rekompensat, ani nie oddawało czasu wolnego w zamian za nadgodziny spędzone w pracy w wymiarze dobowym. 33 proc. skontrolowanych firm nie płaci natomiast pracownikom za przekroczenie godzin nadliczbowych w wymiarze tygodniowym. Oznacza to, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba pracodawców nierekompensujących ponadwymiarowej pracy wzrosła blisko trzykrotnie.

Inspektorzy podkreślają, że to efekt nie tylko cięcia kosztów oraz chęci zaoszczędzenia na wypłatach pracowników, ale również skomplikowanego prawa, które jest niezrozumiałe zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców.

Na podstawie: money.pl, onet.pl.